Institucije / Agencije

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH – Trgovinski režim

Status članstva u WTO i drugim trgovinskim asocijacijama

Bosna i Hercegovina je u procesu pregovora o uvjetima članstva u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO). Od početka pregovora, a kasnije i kroz proces stabilizacije i pridruživanja, započet je proces usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa međunarodnim i pravilima ove organizacije. Danas je vanjskotrgovinski režim gotovo u potpunosti usklađen sa međunarodnim trgovinskim pravilima. Bosna i Hercegovina ima vrlo liberalan i transparentan vanjskotrgovinski režim. U skladu sa odredbama Zakona o vanjskotrgovinskoj politici, nema količinskih ograničenja uvoza/izvoza, a domaće i strane robe i usluge podliježu identičnim režimima čime je u potpunosti ispoštovan Tretman najpovlaštenije nacije (MFN) i Nacionalni tretman (NT).  Iz razloga sigurnosti i/ili kontrole, određene grupe roba su na režimu dozvola, što je obrazloženo u dijelu “Dozvole”.

Zakoni i propisi

Zakon o vanjskotrgovinskoj politici Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH” broj 7/98)
Zakon o Carinskoj tarifi BiH (“Službeni glasnik BiH”, broj 58/12)

Zakon o porezu na dodanu vrijednost (“Službeni glasnik BiH”, broj 9/05)Zakon o akcizama u BiH (“Službeni glasnik BiH”, broj 49/09)

Institucije

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Izvoz

Bosna i Hercegovina ne primjenjuje izvozne carine, takse jednake prirode ili druge oblike restriktivnih mjera. Ne primjenjuju se izvozne kvote, zabrane ili drugi oblici ograničenja izvoza.

Uvoz

Uvoz u Bosnu i Hercegovinu se obavlja prema Carinskoj tarifi BiH (pogledati pod “Carine“), a o korišćenju preferencijalnih carinskih stopa pogledati pod “Carine-Porijeklo robe“)
Robe koje se uvoze u Bosnu i Hercegovinu i puštaju u slobodan promet, podliježu plaćanju poreza na dodanu vrijednost (PDV) u iznosu od 17%, dok određene grupe proizvoda (npr. kafa, cigarete, nafta, naftni derivati, i slično) podliježu i plaćanju posebnih poreza (akciza) u skladu sa Zakonom o akcizama BiH. Stope posebnih poreza imaju oblik ad valorem i/ili specifinih stopa.  
Bosna i Hercegovina nema ugovorene carinske kvote u okviru CEFTA Sporazuma, što znači da se robe porijeklom iz njezinih članica uvoze isključivo prema ugovorenoj carinskoj stopi. Ukoliko nema dokaza o porijeklu, onda se robe uvoze po propisanoj MFN carinskoj stopi.

Kontakt

Midhat Salić – Pomoćnik ministra za međunarodne trgovinske odnose
Musala 9, 71000 Sarajevo Bosna i Hercegovina
Tel: 033 445-750 fax: 033 225 914

Više informacija na linku: http://www.mvteo.gov.ba/?lang=bs

Osnivanje

Usvajanjem zakona o sistemu indirektnog oporezivanja 29.12.2003. godine Parlament Bosne i Hercegovine stvorio je pravni osnov za uspostavljanje Uprave za indirektno oporezivanje, najveće institucije na državnom nivou.

Tokom 2004. godine izvršeno je spajanje bivših carinskih uprava entiteta i Distrikta Brčko. Uporedo s procesom reorganizacije carinske službe, osnovan je Sektor za poreze, prvi put na državnom nivou, koji je imao zadatak razviti i sprovesti jedinstveni sistem poreza na dodatu vrijednost.

2004. godinu obilježilo je spajanje carinskih administracija i prenos ovlšćenja a Uprava je kao jedinstvena cjelina stvarno počela funkcionisati na cijelom teritoriju BiH od 01.01.2005. godine. Samo godinu i po kasnije UIO je počela s registracijom PDV obveznika što je predstavljalo završnu fazu priprema za uvođenje PDV-a. U najkraćem mogućem roku UIO je izvršila vrlo uspješno uvođenje novog poreskog sistema što je od strane relevantnih međunarodnih institucija ocijenjeno kao jedan od ključnih koraka za uspostavljanje jedinstvenog ekonomskog prostora, smanjenje sive ekonomije, poticanje stranih ulaganja i smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.

Rukovodstvo i organizacija UIO

UIO je samostalna upravna organizacija koja za svoj rad putem Upravnog odbora odgovara Savjetu ministara BiH. Upravni odbor UIO ima 6 članova od kojih su tri ministra finansija članovi po službenoj dužnosti.

Sjediše UIO je u Banjoj Luci. Aktivnosti na terenu odvijaju se kroz četiri regionalna centra – Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla, te 30 carinskih ispostava i 59 carinskih referata, od čega je 40 putnih graničnih prelaza, 4 vazdušna, 8 željezničkih, 3 poštanska granična prelaza i 4 slobodne zone. Organizacionu strukturu Uprave čini pet sektora i 4 odjeljenja koja čine Кabinet direktora.

Pravni osnov

Кljučni zakoni na kojima se zasniva rad Uprave za indirektno oporezivanje su:

  • Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH
  • Zakon o Upravi za indirektno oporezivanje
  • Zakon o postupku indirektnog oporezivanja
  • Zakon o postupku prinudne naplate
  • Zakon o carinskoj politici BiH
  • Zakon o carinskim prekršajima
  • Zakon o carinskoj tarifi BiH
  • Zakon o porezu na dodatu vrijednost
  • Zakon o akcizama
  • Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda

Ciljevi

UIO je jedini organ u Bosni i Hercegovini odgovoran za sprovođenje zakonskih propisa i politike indirektnog oporezivanja, te za naplatu i raspodjelu prihoda od indirektnih poreza.

U nadležnosti Uprave je prikupljane svih indirektnih poreza u BiH: poreza na dodatu vrijednost, carina, akciza i putarine. Samo 18 mjeseci od formalnog uspostavljanja UIO je ušla u završnu fazu priprema za uvođenje poreza na dodatu vrijednost i počela s registracijom PDV obveznika.

Od predviđenih 20 hiljada PDV obveznika, koliko se očekivalo prema podacima entitetskih poreskih uprava, UIO trenutno brine za legalno poslovanje i efikasnu naplatu poreza za više od 55.000 PDV obveznika. Od uspostavljanja Uprava bilježi konstantan rast prihoda. Naši prioriteti su ostvarenje zahtjevnih ciljeva koje pred nas postavlja proces približavanja Evropskoj uniji a to su:

  • ubrzanje protoka roba i ljudi uz istovremeno pojačanje kontrole,
  • podizanje nivoa bezbjednosti građana, te razvijanje saradnje s drugim domaćim i međunarodnim institucijama, s ciljem harmonizacije procedura i usklađivanja zakonodavstva prema zahtjevima EU,
  • bolja razmjena informacija s drugim institucijama i efikasna borba protiv ilegalne trgovine i bilo kojeg oblika carinskih ili poreskih prevara.

Kontakt

Uprava za indirektno oporezivanje – Središnji ured –
Bana Lazarevića bb, 78 000 Banja Luka

 +387 51 335 100
 +387 51 335 101

 info@uino.gov.ba

Više informacija na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/o-nama/ i https://www.uino.gov.ba/portal/bs/

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine

Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja

Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja je upravna organizacija u sastavu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Uprava je osnovana Odlukom o osnivanju Uprave Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja („Službeni glasnik BiH“, br. 23/04 i 63/11).

U skladu sa odredbama koje proizilaze iz Međunarodne konvencije o zaštiti bilja („Službeni glasnik BiH – Međunarodni ugovori“, 8/03) Uprava je nacionalno tijelo za zaštitu bilja.

Poslovi i zadaci Uprave su, pored Odluke o osnivanju Uprave Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja, utvrđeni i materijalnim propisima iz fitosanitarne oblasti:

  • Zakonom o zaštiti zdravlja bilja („Službeni glasnik BiH“, broj 23/03);
  • Zakonom o mineralnim đubrivima („Službeni glasnik BiH“, br. 46/04 i 76/11);
  • Zakonom o fitofarmaceutskim sredstvima Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, broj 49/04);
  • Zakonom o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednih biljaka Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, broj 3/05);
  • Zakonom o zaštiti novih sorti bilja u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, br. 14/10 i 32/13).

Djelimičnu nadležnost Uprava ima i prema Zakonu o genetički modifikovanim organizmima („Službeni glasnik BiH”, broj 23/09).

Odlukom o imenovanju državnog organa za koordinaciju implementacije Roterdamske konvencije o postupku prethodne obavijesti o saglasnosti za promet nekih opasnih hemikalija i pesticida u međunarodnoj trgovini („Službeni glasnik BiH“, broj 15/10), Uprava je imenovana i kao tijelo na nivou države za koordinaciju provođenja Roterdamske konvencije u Bosni i Hercegovini. – https://uzzb.gov.ba/osnovni-podaci/

Fitosanitarne oblasti:

Zakoni Uprave Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja

https://uzzb.gov.ba/dokumenti/zakoni/

Podzakonski akti

https://uzzb.gov.ba/dokument/podzakonski-akti/

Kontakt

Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja

Higijenski zavod, Maršala Tita 9a, Sarajevo 71000, Bosnia & Herzegovina

Više informacija na linku: https://uzzb.gov.ba/

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Ured za Veterinarstvo Bosne i HercegovineNadležnost i cilj

Odlukom Vijeća ministara 18. decembra 2000. godine utemeljena je Kancelarija za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (KZV BiH). Ovaj državni organ pod direktnim je nadleštvom Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (MSTEO BiH). 

Provedbu zakonom propisanih nadležnosti Kancelarija za veterinarstvo (KZV) obavlja harmonizovano i u skladu sa operativnim aktivnostima entitetskih veterinarskih službi, te u skladu sa aktivnostima Veterinarske službe Distrikta Brčko. 

Sve to sa ciljem unapređenja efikasnosti i efektivnosti ukupnog sistema službe u Bosni i Hercegovini te održavanja statusa – međunarodno priznatog državnog veterinarskog servisa. 

Radi osiguranja svega navedenog Kancelarija za veterinarstvo kontinuirano provodi slijedeće aktivnosti:

  • predlaže propise i koordinira provedbe jedinstvenih mjera, metoda i postupaka kontrole zaraznih i parazitarnih bolesti životinja s lista A i B Međunarodnog zoosanitarnog kodeksa O.I.E.-a;
  • predlaže veterinarske uslove za međunarodni promet (izvoz iz Bosne i Hercegovine i uvoz u Bosnu i Hercegovinu) životinja, sirovina, otpadaka i proizvoda životinjskog porjekla;
  • predlaže uslove za registrovanje objekata za klanje životinja i provedbu jedinstvenog postupka registrovanja objekata za proizvodnju, preradu, obradu, doradu ili čuvanje proizvoda i sirovina životinjskog porjekla namijenjenih izvozu, odnosno uvozu;
  • predlaže propise za provedbu jedinstvenog programa monitoringa i kontrole rezidua za životinje , te proizvode i sirovine životinjskog porjekla;
  • koordinira rad granične veterinarske inspekcije i predlaže propise za utvrđivanje jedinstvene dokumentacije za uvoz, odnosno izvoz životinja, sirovina, otpadaka i proizvoda životinjskog porjekla te uspostavljanje jedinstvenog informacijskog sistema granične veterinarske inspekcije;
  • sarađuje sa međunarodnim veterinarskim, zdravstvenim i sličnim institucijama i udruženjima (O.I.E., WHO, FAO, Europska komisija i sl.). 

Odjeljenje granične veterinarske inspekcije

https://www.vet.gov.ba/bs/odjeljenje-granicne-veterinarske-inspekcije/c255

Državna legislativa

https://www.vet.gov.ba/bs/drzavna-legislativa/c231

Zakoni

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c309

Odluke

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c310

Priručnici

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c312

Naredbe

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c313

Uputstva

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c314

Legislativa RS / Legislativa Republike Srpske

Sve zakonske i podzakonske akte iz nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske možete pogledati putem linka: https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mps/%D0%B1%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%BD/Pages/default.aspx

Legislativa FBIH / Legislativa Federacije Bosne i Hercegovine

Sve zakonske i podzakonske akte iz nadležnosti Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva možete pogledati putem linka: https://fmpvs.gov.ba/veterinarstvo-propisi/

Legislativa Brčko distrikta

Sve zakonske i podzakonske akte iz nadležnosti Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine/ Pododjel za veterinarstvo možete pogledati putem linka: http://www.vlada.bdcentral.net/

Legislativa EU

General guidance on EU import and transit rules for live animals and animal products from third countries – https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/ia_ic_guidance_thirdcountries2009_en.pdf

Kontakt

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine

Kancelarija za veterinarstvo BiH Maršala Tita 9a/II 71000 Sarajevo

Tel: +387 33 565 700

Fax: +387 33 565 725

info@vet.gov.ba

Web: www.vet.gov.ba

Radno vrijeme: 09:00-17:00

Više informacija na linku: https://vet.gov.ba/?lang=bs

Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine

Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine je osnovana Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima („Službeni glasnik BiH, br. 58/08“) kao ovlašteno tijelo odgovorno za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini u BiH.
Sa radom je počela 01.05.2009. godine. – https://www.almbih.gov.ba/o-nama/

Agencija je osnovana zbog:

  • zaštite i promocije zdravlja obezbjeđivanjem kvalitetnih, bezbjednih i efikasnih lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini i uspostavljanja funkcionalnog, koordiniranog i jedinstvenog regulacionog sistema lijekova i medicinskih sredstava;
  • uspostavljanja i nadzora jedinstvenog tržišta lijekova i medicinskih sredstava, te njihove dostupnosti za teritoriju BiH; ostvarivanja saradnje i pružanja stručne pomoći nadležnim državnim i entitetskim ministarstvima ovlaštenim za poslove zdravstva pri oblikovanju, pripremanju prijedloga i sprovođenju nacionalne politike lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini;
  • predlaganja donošenja i izmjene zakonskih propisa iz oblasti lijekova i medicinskih sredstava, te usaglašavanja propisa sa međunarodnim standardima.

Propisi na nivou BIH –  Lijekovi i medicinska sredstva

https://www.almbih.gov.ba/dokumenti/regulative/

Kontakt

Veljka Mlađenovića bb
78000 Banja Luka

Centrala: (051) 456-040; 456-041; 456-050; 456-051

Faks: +387 51 450 301

Više informacija na linku: https://www.almbih.gov.ba/o-nama/#

O Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je samostalna upravna organizacija, osnovana Odlukom o osnivanju Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, broj 22/05), a na osnovu Zakona o hrani („Službeni glasnik BiH“, broj 50/04).

Agencijom za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine upravlja direktor u saradnji sa zamjenikom direktora i sekretarom u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Agencije i drugim opštim aktima. Direktora i zamjenika direktora Agencije imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, u skladu sa Zakonom o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine. Mandat direktora i zamjenika direktora traje četiri godine s tim da na istu funkciju mogu biti imenovani još jedan mandat.

Propisi o hrani na snazi

Zakon o hrani (“Službeni glasnik BiH”, broj 50/04) objavljen dana 9.11.2004. godine propisuje, između ostalog, zadatak Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine na: iniciranju, pripremi i organizaciji izrade provedbenih propisa iz ovog zakona.

Sa ciljem zaštite zdravlja potrošača, zaštite interesa proizvođača i stavljanja u ravnopravan položaj, pokrenut je proces izrade propisa o hrani usklađenih sa EU legislativom i standardima Codex Alimentarius, a sve u cilju ispunjenja preuzetih obaveza i napretka Bosne i Hercegovine na evropskom putu. Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, u periodu od 2006. godine do danas inicirala je, pripremila i predložila propise koje možete vidjeti u sljedećem linku.

Kontakt

Kneza Višeslava bb, 88 000 Mostar, Bosna i Hercegovina

 +387 36 336 950

 +387 36 336 990

 agencija@fsa.gov.ba

Više informacija na linku: https://fsa.gov.ba/bs/

Vlada Brčko distrikta BiH Kancelarija gradonačelnika Brčko distrikta BiHInspektorat

Inspektorat obavlja poslove kontrole i nadzora nad primjenom zakona, propisa i opštih akata iz nadležnosti organa i institucija BiH i Brčko distrikta BiH iz devetnaest upravnih oblasti sa zvanjima inspekcija kako slijedi:

  • tržišna,
  • obrazovanje,
  • rad i radni odnosi,
  • urbanističko-građevinska,
  • putna,
  • komunalna,
  • saobraćajna,
  • elektroenergetska,
  • termoenergetska,
  • zaštite na radu,
  • zaštita od požara,
  • fitosanitarna,
  • poljoprivredna,
  • veterinarska,
  • sanitarna,
  • zdravstvena,
  • zaštite životne sredine,
  • vodoprivredna i
  • šumarska.

Inspektorat izvršava stručne, administrativne i druge poslove iz nadležnosti Vlade Brčko Distrikta koji se odnose na:

  • inspekcijski nadzor u nadležnosti Vlade Brčko Distrikta uz neposredno izvršavanje i sprovođenje zakona, drugih propisa i opštih akata nadležnih organa i institucija BiH i Brčko distrikta BiH,
  • ostale dužnosti iz nadležnosti Inspektorata u skladu sa zakonom i propisima BiH i Skupštine ili dužnosti naložene od strane gradonačelnika.

Inspektorat se sastoji od (3) tri Odsjeka:
a) Odsjek inspekcije zaštite zdravlja i okoline:

  • fitosanitarna inspekcija,
  • poljoprivredna inspekcija,
  • veterinarska inspekcija,
  • sanitarna inspekcija,
  • zdravstvena inspekcija,
  • inspekcija zaštite životne sredine,
  • inspekcija za šumarstvo
  • vodoprivredna inspekcija

b) Odsjek inspekcije poslovanja kome pripadaju:

  • tržišna inspekcija
  • inspekcija za obrazovanje
  • inspekcija za rad i radne odnose.

c) Odsjek inspekcije djelatnosti kome pripadaju:

  • urbanističko-građevinska inspekcija
  • putna inspekcija,
  • saobraćajna inspekcija
  • elektroenergetska inspekcija
  • termoenergetska inspekcija
  • inspekcija zaštite od požara i eksplozija
  • inspekcija zaštite na radu
  • komunalna inspekcija

Kontakti

http://kg.bdcentral.net/Content/Read/kontakti

Više informacija na linku: http://kg.bdcentral.net/Home/?lang=bs

Inspektorat – Inspekcija za hranu

Republička inspekcija za hranu vrši inspekcijski nadzor u pogledu pridržavanja propisa koji se odnose na hranu u spoljnotrgovinskom i unutrašnjem nadzoru, nadzor nad sanitarno-higijenskim stanjem objekata u kojima se vrši proizvodnja i promet hrane i u drugim upravnim područjima kada je to određeno posebnim propisom.

U skladu sa propisanim nadležnostima, republička inspekcija za hranu kontroliše:

  • hranu prilikom uvoza u pogledu prateće dokumentacije, higijenskog stanja pošiljke, kvaliteta i zdravstvene ispravnosti,
  • ispunjenost higijensko-sanitarnih uslova objekata, prostorija, uređaja i opreme za proizvodnju i promet hrane,
  • nadzor nad zaposlenim licima u pogledu obavljanja sanitarnih pregleda, dodatne edukacije o higijeni hrane, nošenja radne odjeće i obuće i higijenske manipulacije sa hranom,
  • deklarisanje hrane i proizvođačke specifikacije,
  • ispitivanje sirovina i gotovih proizvoda putem ovlaštenih laboratorija,
  • snabdijevanja vodom za piće i
  • druge zahtjeve propisane zakonom.

http://www.inspektorat.vladars.net/stranica/66/pregled

Kontakt

Republika Srpska
Republička uprava za inspekcijske poslove
Inspektorat Republike Srpske
78000 Banja Luka
Trg Republike Srpske 8
Tel: +387 51 334 627
Faks: +387 51 307 955
Email: uprava@inspektorat.vladars.net

Više informacija na linku: inspektorat.vladars.net

O Agenciji

Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine osnovana je Zakonom o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, broj 45/04, 44/07 i 102/09). Agencija je samostalna upravna organizacija, ima svojstvo pravnog lica i za svoj rad odgovara Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. Sjedište Agencije je u Istočnom Sarajevu.

Zakonom o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini i Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda („Službeni glasnik BiH“, broj 102/09), Bosna i Hercegovina je preuzela Direktivu o općoj sigurnosti proizvoda (2001/95/EZ) i time u svom zakonodavstvu propisala obavezu da proizvodi stavljeni na tržište Bosne i Hercegovine moraju biti sigurni.

Zakonom o nadzoru nad tržištem u BiH se uređuje nadzor proizvoda stavljenih na tržište Bosne i Hercegovine, utvrđuju opći principi i uspostavlja sistem nadzora nad tržištem, kojeg čine:

•  Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine, i

•  Inspekcijski i drugi organi uprave Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine koji su posebnim zakonima i propisima ovlašteni za vršenje inspekcijskih i drugih poslova koji se odnose na kontrolu proizvoda na tržištu Bosne i Hercegovine.

Sistem nadzora nad tržištem:

– nadzire usklađenosti proizvoda stavljenih na tržište sa zahtjevima za sigurnost proizvoda propisanim Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda i posebnim tehničkim propisima,

– nadzire ispunjavanje propisanih obaveza proizvodača i distributera, i

– provodi mjere s ciljem usklađivanja proizvoda koji nisu usklađeni sa propisanim zahtjevima za sigurnost.

Zadaci Agencije su:

•  Osiguranje sistematičnog, usklađenog i djelotvornog sistema nadzora nad tržištem Bosne i Hercegovine,

•  Razvoj međudržavne i međunarodne saradnje u oblasti nadzora nad tržištem, uključujući integriranje Bosne i Hercegovine u institucionalne i administrativne strukture međunarodne saradnje,

•  Promocija i razvoj naučnog i stručnog znanja i njegova primjena u formulisanju i provođenju politike nadzora nad tržištem, te promocija i izgradnja profesionalnih i stručnih kapaciteta u svim strukturama nadzora nad tržištem,

•  Afirmacija principa nezavisnosti, nepristrasnosti i nediskriminacije u provođenju nadzora nad tržištem.

Zakoni

http://annt.gov.ba/Agencija/zakonodavstvo/default.aspx?id=351&langTag=bs-BA

• Zakon o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini – (“Službeni glasnik BiH”, broj 45/04)

• Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini – (“Službeni glasnik BiH”, broj 102/09)

• Prečišćeni tekst Zakona o nadzoru nad tržištem u BiH (“Sl.gl. BiH”, br. 45/04, 44/07 i 102/09). Prečišćeni tekst se korist samo za internu, upotrebu, i na isti se ne može pozivati prilikom službene upotrebe.

• Zakon o općoj sigurnosti proizvoda – (“Službeni glasnik BiH”, broj 102/09)
Lista pratećih standarda Zakona o općoj sigurnosti proizvoda (“Službeni glasnik BiH”, broj 7/17)

• Zakon o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti – “Službeni glasnik BiH”, broj 45/04

Podzakonski akti

Na osnovu Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti (“Službeni glasnik BiH”, broj 45/04) doneseni su sljedeći podzakonski akti:

– Naredba o opremi pod pritiskom (“Službeni glasnik BiH”, broj 52/11)
Lista pratećih standarda Naredbe o opremi pod pritiskom  („Službeni glasnik BiH“, broj 7/17)

– Naredba o ličnoj zaštitnoj opremi (“Službeni glasnik BiH”, broj 75/10)
Lista pratećih standarda Naredbe o ličnoj zaštitnoj opremi (“Službeni glasnik BiH”, broj 7/17)

– Naredba o sigurnosti  liftova („Službeni glasnik BiH“, broj 99/12)
Lista pratećih standarda Naredbe o sigurnosti  liftova (“Službeni glasnik BiH”, broj 7/17)

– Naredba o elektromagnetnoj kompatibilnosti (”Službeni glasnik BiH”, broj 41/10)
Lista pratećih standarda Naredba o elektromagnetnoj kompatibilnosti (”Službeni glasnik BiH”, broj 7/17)

– Naredba o sigurnosti mašina („Službeni glasnik BiH“, broj 04/10)
Lista pratećih standarda Naredbe o sigurnosti mašina („Službeni glasnik BiH“, broj 04/10)

– Naredba o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica (“Službeni glasnik BiH”, broj 98/09) 
Lista pratećih standarda Naredbe o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica (”Službeni  glasnik BiH”, broj 7/17)

– Upustvo o načinu izrade i postupku donošenja tehničkih propisa (“Službeni glasnik BiH”, broj 35/06)

– Program preuzimanja tehničkih propisa (“Službeni glasnik BiH”, broj 35/06)

– Odluka o planu aktivnosti za realizaciju Programa preuzimanja tehničkih propisa (“Službeni glasnik BiH”, broj 89/06)

Na osnovu Zakona o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini (”Službeni glasnik BiH”, br. 45/04, 47/04 i 102/09) i Zakona o općoj sigurnosti proizvoda („Službeni glasnik BiH”, broj 102/09) doneseni su sljedeći podzakonski akti:

– Odluka o stavljanju na tržište upaljača sigurnih za djecu (“Službeni glasnik BiH”, broj 28/16)

– Uputstvo za procjenu rizika (“Službeni glasnik BiH”, broj 22/16)

– Uputstvo za poslovne subjekte o načinu obavještavanja potrošača o povlačenju nesigurnih proizvoda (“Službeni glasnik BiH”, broj 66/11)

– Odluka o ograničavanju stavljanja na tržište igračaka i proizvoda za djecu koji sadrže ftalate (“Službeni glasnik BiH”, broj 04/10)

– Odluka o zabrani stavljanja na tržište potrošačkih proizvoda koji sadrže biocid dimetilfumarat (“Službeni glasnik BiH”, broj 03/10) 

– Odluka o sadržaju upozorenja kojim moraju biti obilježene igračke sa magnetnim dijelovima (“Službeni glasnik BiH”, broj 02/09)

– Odluka o obliku i sadržaju obavještenja o opasnom proizvodu (“Službeni glasnik BiH”, broj 55/10) (Obrazac, Smjernice proizvođačima i distributerima, Metodološki okvir za procjenu rizika)

– Pravilnik o internim procedurama i postupanju po prijemu obavještenja o opasnom proizvodu (“Službeni glasnik BiH”, broj 67/08) (Prilog 1 – kontakt informacije, Prilog 2 dijagram toka informacija o opasnom proizvodu u Bosni i Hercegovini)

Kontakt

  • Trg Ilidžanske brigade 2b 71124 Istočno Sarajevo Bosna i Hercegovina
  • Tel: +387 57 343-503, 340-718
    Fax: +387 57 343 502
    E-mail: msa.info@annt.gov.ba

Više informacija na linku: https://annt.gov.ba/Default.aspx?langTag=bs-BA&template_id=171&pageIndex=1

To top