Trgovinski ugovori

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) jedina je globalna međunarodna organizacija koja se bavi pravilima trgovine među državama. U središtu su sporazumi Svjetske trgovinske organizacije, dogovoreni i potpisani od strane većine svjetskih trgovačkih nacija i ratificirani u njihovim parlamentima. Cilj je pomoći proizvođačima robe i usluga, izvoznicima i uvoznicima u poslovanju.

Više informacija na linkovima: https://www.wto.org/english/tratop_e/tradfa_e/tradfa_e.htm i https://www.tfadatabase.org/en/measures

Svjetska carinska organizacija (WCO), osnovana 1952. godine kao Vijeće za carinsku suradnju (CCC), neovisno je međuvladino tijelo čija je misija povećati djelotvornost i učinkovitost carinskih uprava.

Danas WCO predstavlja 185 carinskih uprava diljem svijeta koje zajedno obrađuju približno 98% svjetske trgovine. Kao globalno središte carinske ekspertize, WCO je jedina međunarodna organizacija s kompetencijom u carinskim pitanjima i s pravom se može nazvati glasom međunarodne carinske zajednice.

Više informacija na linku: https://www.wcoomd.org/en/Topics/Facilitation/Instrument%20and%20Tools/Conventions/pf_revised_kyoto_conv/Kyoto_New

Europska unija (kratica EU), ekonomska je i politička unija, jedinstvena međuvladina i nadnacionalna zajednica europskih država, nastala kao rezultat procesa suradnje i integracije koji je započeo 1951. godine između šest država (Belgije, Francuske, Njemačke, Italije, Luksemburga i Nizozemske). Europska unija formalno je uspostavljena 1. studenoga 1993. godine stupanjem na snagu Ugovora o Europskoj uniji (poznatiji kao Ugovor iz Maastrichta). Europska unija je jedina organizacija ove vrste na svijetu, i zbog toga ju je ponekad teško definirati. To je organizacija koja stalno mijenja i nadograđuje politike u kojima djeluje. Trenutno se može definirati kao federacija u monetarnim odnosima, poljoprivredi, trgovini i zaštiti okoliša; konfederacija u društvenoj i gospodarskoj politici, zaštiti potrošača, unutarnjoj politici; i kao međunarodna organizacija u vanjskoj politici.

Europska unija danas ima 27 država članica. Prostire se na 4 233 255.3 km², a ima oko 447 milijuna stanovnika.

Prva država u povijesti koja je 31. siječnja 2020. izašla iz Europske unije je Ujedinjeno Kraljevstvo, čija vlada je 29. ožujka 2017., nakon referenduma održanog u lipnju 2016., podnijela zahtjev za razdruživanje Ujedinjenog Kraljevstva od Europske unije. Time je Europska unija koja se od svog osnutka uvijek širila po prvi puta u svojoj povijesti ostala bez jedne države članice.

Oporezivanje i carinska unija – Ovaj odjel Komisije odgovoran je za politike EU-a o oporezivanju i carinama. Više informacija na linku: https://commission.europa.eu/about-european-commission/departments-and-executive-agencies/taxation-and-customs-union_en

CEFTA (eng: Central European Free Trade Agreement) je višestrani (multilateralni) ugovor o slobodnoj trgovini. Puni naziv na hrvatskom jest Ugovor o izmjeni i dopuni i pristupanju Srednjoeuropskom ugovoru o slobodnoj trgovini. Skraćeni naziv jest CEFTA 2006.

Stranke su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Srbija i UNMIK/Kosovo. Prije svog ulaska u Europsku uniju, stranke su bile i Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija.

Ugovor o osnivanju CEFTA-e potpisale su 21. prosinca 1992. Poljska, Mađarska i Čehoslovačka u Krakovu u Poljskoj. Slovenija se pridružila u siječnju 1996., Rumunjska u srpnju 1997., Bugarska u siječnju 1999., Hrvatska 6. prosinca 2002., Sjeverna Makedonija 2006., a Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i Srbija godine 2007. Kosovo je ušlo u CEFTA-u 2007. dok je bilo unutar državnih granica Republike Srbije.

Više informacija na linku: https://cefta.int/

To top