Uputstvo za izvoz

Izvoz roba Bosne i Hercegovine je u pravilu slobodan sa izuzecima za neke specifične proizvode. Radi poštovanja međunarodnih ugovora, osiguranja državne sigurnosti, zaštite života i zdravlja ljudi, životinja i biljaka, zaštite čovjekove okoline, nadzora izvoza umjetničkih djela i nekih plemenitih kovina, potrebne su dozvole za izvoz koje izdaju nadležna ministarstva.

Globalizacija u trgovini uz sporazume na svjetskom, regionalnom ili bilateralnom nivou (WTO, CEFTA, FTA, GSP i sl.) omogućuje da se proizvodi jedne firme mogu naći u bilo kojem dijelu svijeta, bez obzira na udaljenost ili tehnološke barijere ili porijeklo robe.

Uposlenicima koji su uključeni u izvozne poslove preporučuje se da traže savjete specijalista u vlastitoj firmi ili od pravnika, bankara, špeditera, osiguravajućih društava i državnih institucija (Trgovačkih komora i asocijacija) koje mogu pomoći u razumijevanju izvoza i rješavanju problema u njegovoj realizaciji. Razumijevanje internacionalne trgovine i prakse nije zadatak samo specijalista u izvoznom odjeljenju nego kompletnog menadžmenta koji treba da ima spoznaju o izvoznim poslovima i tehnikama kako bi donosili realne marketinške planove i znali postavljati prava pitanja izvoznim specijalistima da bi se spriječile nepredviđene situacije koje mogu omesti taj plan.

Više o izvozu roba na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/propisi/carina/

Carinska tarifa:

Carinska vrijednost:

Porijeklo robe:

Carinski postupci:

Carinska prijava:

Garancija za osiguranje carinskog duga:

Ostali propisi:

Više informacija na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/propisi/carina/

Izvoz roba Bosne i Hercegovine je u pravilu slobodan sa izuzecima za neke specifične proizvode.  Radi poštovanja međunarodnih ugovora, osiguranja državne sigurnosti, zaštite života i zdravlja ljudi, životinja i biljaka, zaštite čovjekove okoline, nadzora izvoza umjetničkih djela i nekih plemenitih kovina, potrebne su dozvole za izvoz koje izdaju nadležna ministarstva.

Globalizacija u trgovini uz sporazume na svjetskom, regionalnom ili bilateralnom nivou (WTO, CEFTA, FTA, GSP i sl.) omogućuje da se proizvodi jedne firme mogu naći u bilo kojem dijelu svijeta, bez obzira na udaljenost ili tehnološke barijere ili porijeklo robe.

Uposlenicima koji su uključeni u izvozne poslove preporučuje se da traže savjete specijalista u vlastitoj firmi ili od pravnika, bankara, špeditera, osiguravajućih društava i državnih institucija (Trgovačkih komora i asocijacija)  koje mogu pomoći u razumijevanju izvoza i rješavanju problema u njegovoj realizaciji. Razumijevanje internacionalne trgovine i prakse nije zadatak samo specijalista u izvoznom odjeljenju nego kompletnog menadžmenta koji treba da ima spoznaju o izvoznim poslovima i tehnikama kako bi donosili realne marketinške planove i znali postavljati prava pitanja izvoznim specijalistima da bi se spriječile nepredviđene situacije koje mogu omesti taj plan.

Više informacija na linku: https://internacionalizacija.komorabih.ba/robe-2/vodic-za-izvoz-robe/

U pripremi..

To top