Uputstvo za uvoz

Roba koja se uvozi mora biti u skladu sa standardima i tehničkim i kvalitativnim normama propisanim ili priznatim kao uslov za njihovo stavljanje u promet i/ili upotrebu u Bosni i Hercegovini, uključujući i standarde entiteta. Sanitarna, veterinarska, fitopatološka, ekološka i kontrola kvaliteta uvezene robe obavezne su u skladu sa posebnim propisima. Roba čiji je promet zabranjen u Bosni i Hercegovini ne može biti uvezena ili privremeno uvezena.

Prijavljivanje robe carini znači obavještavanje carinskih organa, na propisani način, o prispijeću robe u carinski ured ili na bilo koje drugo mjesto koje je određeno ili odobreno od strane carinskih organa, a puštanje robe znači radnju kojom carinski organi stavljaju robu na raspolaganje za one svrhe koje su predviđene carinskim postupkom u koji je roba stavljena.

Više o uvozu roba na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/propisi/carina/

ZAKONSKA REGULATIVA I PROPISI KOJOM JE REGULISAN UVOZ/IZVOZ

Podzakonski akti vezani uz navedene zakone: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/propisi/carina/

Carinska tarifa:

Carinska vrijednost:

Porijeklo robe:

Carinski postupci:

Carinska prijava:

Garancija za osiguranje carinskog duga:

Ostali propisi:

Više informacija na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/propisi/carina/

Carinska tarifa predstavlja sistematizovan spisak roba koje podilježu naplati carine, sa naznačenim carinskim stopama. Uspostavljena je Zakonom o carinskoj tarifi („Službeni glasnik BiH“ br. 58/12).

Svrstavanje robe u carinsku tarifu predstavlja određivanje tarifnog stava za tu robu. Tarifni stav sastoji se od: tarifne oznake, naimenovanja robe i stopa carine.

Carinska tarifa obuhvata:

  1. nomenklaturu roba koja je u skladu s Harmoniziranim sistemom i s Kombiniranom nomenklaturom koju koristi Evropska unija;
  2. konvencionalne carinske stope (najpovlaštenija nacija – MFN) koje se primjenjuju na robu obuhvaćenu nomenklaturom;
  3. preferencijalne carinske stope u skladu s međunarodnim sporazumima koje je BiH zaključila s određenim zemljama ili grupama zemalja;
  4. privremene suspenzije i privremena smanjenja stopa, mjere zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza, antidampinške i kompenzatorne mjere i privremene tarifne kvote;
  5. ostale mjere predviđene propisima BiH.

Sastavni dio carinske tarife čine Opšta pravila od 1. do 6. o svrstavanju roba u carinsku tarifu, kao i Pravila o jedinstvenoj carinskoj stopi.

Carinska tarifa se usvaja na godišnjem nivou,  odlukom Vijeća ministara BiH, odnosno Vijeće ministara BiH donosi odluku o usvajanju carinske tarife za narednu godinu do 20. decembra tekuće godine.

Više informacija na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/carine/carinska-tarifa/

Porijeklo robe može biti nepreferencijalno i preferencijalno.

Nepreferencijalno porijeklo robe predstavlja  „ekonomsku“  nacionalnost  robe  tj.  roba  ne stiče nikakav povlašteni status u vidu ukidanja ili smanjenja carine na istu, već je isto nužno za pravilnu primjenu mnogih mjera ekonomske politike. Kao dokaz nepreferencijalnog porijekla robe izdaje se uvjerenje o porijeklu koje uobičajeno izdaju trgovinske komore zemlje  izvoznice.

Uprava za indirektno oporezivanje se bavi isključivo pitanjima preferencijalnog porijekla. Preferencijalno porijeklo je propisano Protokolima o definiciji pojma „proizvodi s porijeklom“ i načinima administrativne saradnje, koji su sastavni dio važećih sporazuma o slobodnoj trgovini. Istim se osigurava da se samo za one robe koje su stekle porijeklo u jednoj od zemalja ugovornica  primjenjuje povlaštena stopa carine pri uvozu u drugu zemlju ugovornicu.

Proizvodi s porijeklom će imati povlastice propisane važećim sporazumima uz predočavanje dokaza o porijeklu-uvjerenje o kretanju EUR.1 i Izjava na računu.

Uopšteno, smatra se da su proizvodi sa porijeklom, ako su:

–  cjelovito dobiveni;

–  dovoljno obrađeni ili prerađeni proizvodi (uz ispunjenje uslova iz Liste obrade ili prerade);

–  ispunili uslove predviđene za primjenu kumulacije porijekla (bilateralna-materijali korišteni u proizvodnji s porijeklom iz dvije zemlje i dijagonalna-materijali korišteni u proizvodnji s porijeklom iz više od dvije zemlje).

Pored samog načina sticanja preferencijalnog porijekla svaki pojedinačni ugovor propisuje i slijedeće  osnovne odredbe  i  to:  nedovoljni postupci  prerade  ili  obrade,  opšte  pravilo tolerancije,  zabranu  povrata ili izuzeća od  carine  (no  drawback),  načelo  teritorijalnosti,  pravilo  o direktnom transportu,  dokaze  o  porijeklu,  mogućnost  dodjeljivanja  statusa  ovlaštenih izvoznika i dr.

Treba istaknuti da svaki protokol o porijeklu ili neka druga  pravna  osnova  kojom  su propisana pravila porijekla ima neke svoje specifičnosti i nužno je prilikom utvrđivanja porijekla proučiti konkretan protokol.

Više informacija na linku: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/carine/porijeklo-robe/

U pripremi..

To top