Институције / Агенције

Министарство вањске трговине и економских односа БиХ – Трговински режим

Статус чланства у ЊТО и другим трговинским асоцијацијама

Босна и Херцеговина је у процесу преговора о увјетима чланства у Свјетској трговинској организацији (ЊТО). Од почетка преговора, а касније и кроз процес стабилизације и придруживања, започет је процес усклађивања домаћег законодавства са међународним и правилима ове организације. Данас је вањскотрговински режим готово у потпуности усклађен са међународним трговинским правилима. Босна и Херцеговина има врло либералан и транспарентан вањскотрговински режим. У складу са одредбама Закона о вањскотрговинској политици, нема количинских ограничења увоза/извоза, а домаће и стране робе и услуге подлијежу идентичним режимима чиме је у потпуности испоштован Третман најповлаштеније нације (МФН) и Национални третман (НТ). Из разлога сигурности и/или контроле, одређене групе роба су на режиму дозвола, што је образложено у дијелу “Дозволе”.

Закони и прописи

Закон о вањскотрговинској политици Босне и Херцеговине(“Службени гласник БиХ” број 7/98)
Закон о Царинској тарифи БиХ(“Службени гласник БиХ”, број 58/12)

Закон о порезу на додану вриједност(“Службени гласник БиХ”, број 9/05)Закон о акцизама у БиХ(“Службени гласник БиХ”, број 49/09)

Институције

Министарство вањске трговине и економских односа БиХ

Извоз

Босна и Херцеговина не примјењује извозне царине, таксе једнаке природе или друге облике рестриктивних мјера. Не примјењују се извозне квоте, забране или други облици ограничења извоза.

Увоз

Увозу Босну и Херцеговину се обављапрема Царинској тарифи БиХ (погледати под”Царине“), а о коришћењу преференцијалних царинских стопапогледатипод “Царине-Поријекло робе“)
Робе које се увозе у Босну и Херцеговину и пуштају у слободан промет, подлијежу плаћању пореза на додану вриједност (ПДВ) у износу од 17%, док одређене групе производа (нпр. кафа, цигарете, нафта, нафтни деривати, и слично) подлијежу и плаћању посебних пореза (акциза) у складу са Законом о акцизама БиХ. Стопе посебних пореза имају облик ад валорем и/или специфиних стопа.
Босна и Херцеговина нема уговорене царинске квоте у оквиру ЦЕФТА Споразума, што значи да се робе поријеклом из њезиних чланица увозе искључиво према уговореној царинској стопи. Уколико нема доказа о поријеклу, онда се робе увозе по прописаној МФН царинској стопи.

Контакт

Мидхат Салић – Помоћник министра за међународне трговинске односе
Мусала 9, 71000 Сарајево Босна и Херцеговина
Тел:033 445-750 фаџ: 033 225 914

Више информација на линку: http://www.mvteo.gov.ba/?lang=bs

Оснивање

Усвајањем закона о систему индиректног опорезивања 29.12.2003. године Парламент Босне и Херцеговине створио је правни основ за успостављање Управе за индиректно опорезивање, највеће институције на државном нивоу.

Током 2004. године извршено је спајање бивших царинских управа ентитета и Дистрикта Брчко. Упоредо с процесом реорганизације царинске службе, основан је Сектор за порезе, први пут на државном нивоу, који је имао задатак развити и спровести јединствени систем пореза на додату вриједност.

2004. годину обиљежило је спајање царинских администрација и пренос овлшћења а Управа је као јединствена цјелина стварно почела функционисати на цијелом територију БиХ од 01.01.2005. године. Само годину и по касније УИО је почела с регистрацијом ПДВ обвезника што је представљало завршну фазу припрема за увођење ПДВ-а. У најкраћем могућем року УИО је извршила врло успјешно увођење новог пореског система што је од стране релевантних међународних институција оцијењено као један од кључних корака за успостављање јединственог економског простора, смањење сиве економије, потицање страних улагања и смањење спољнотрговинског дефицита.

Руководство и организација УИО

УИО је самостална управна организација која за свој рад путем Управног одбора одговара Савјету министара БиХ. Управни одбор УИО има 6 чланова од којих су три министра финансија чланови по службеној дужности.

Сједише УИО је у Бањој Луци. Активности на терену одвијају се кроз четири регионална центра – Сарајево, Бања Лука, Мостар и Тузла, те 30 царинских испостава и 59 царинских реферата, од чега је 40 путних граничних прелаза, 4 ваздушна, 8 жељезничких, 3 поштанска гранична прелаза и 4 слободне зоне. Организациону структуру Управе чини пет сектора и 4 ођељења која чине Кабинет директора.

Правни основ

Кључни закони на којима се заснива рад Управе за индиректно опорезивање су:

  • Закон о систему индиректног опорезивања у БиХ
  • Закон о Управи за индиректно опорезивање
  • Закон о поступку индиректног опорезивања
  • Закон о поступку принудне наплате
  • Закон о царинској политици БиХ
  • Закон о царинским прекршајима
  • Zakon o carinskoj tarifi BiH
  • Закон о порезу на додату вриједност
  • Закон о акцизама
  • Закон о уплатама на јединствени рачун и распођели прихода

Циљеви

УИО је једини орган у Босни и Херцеговини одговоран за спровођење законских прописа и политике индиректног опорезивања, те за наплату и распођелу прихода од индиректних пореза.

У надлежности Управе је прикупљане свих индиректних пореза у БиХ: пореза на додату вриједност, царина, акциза и путарине. Само 18 мјесеци од формалног успостављања УИО је ушла у завршну фазу припрема за увођење пореза на додату вриједност и почела с регистрацијом ПДВ обвезника.

Од предвиђених 20 хиљада ПДВ обвезника, колико се очекивало према подацима ентитетских пореских управа, УИО тренутно брине за легално пословање и ефикасну наплату пореза за више од 55.000 ПДВ обвезника. Од успостављања Управа биљежи константан раст прихода. Наши приоритети су остварење захтјевних циљева које пред нас поставља процес приближавања Европској унији а то су:

  • убрзање протока роба и људи уз истовремено појачање контроле,
  • подизање нивоа безбједности грађана, те развијање сарадње с другим домаћим и међународним институцијама, с циљем хармонизације процедура и усклађивања законодавства према захтјевима ЕУ,
  • боља размјена информација с другим институцијама и ефикасна борба против илегалне трговине и било којег облика царинских или пореских превара.

Контакт

Управа за индиректно опорезивање – Средишњи уред –
Бана Лазаревића бб, 78 000 Бања Лука

+387 51 335 100
+387 51 335 101

info@uino.gov.ba

Више информација на линку: https://www.uino.gov.ba/portal/bs/o-nama/ i https://www.uino.gov.ba/portal/bs/

Министарство вањске трговине и економских односа Босне и Херцеговине

Управа Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља

Управа Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља је управна организација у саставу Министарства вањске трговине и економских односа Босне и Херцеговине. Управа је основана Одлуком о оснивању Управе Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља („Службени гласник БиХ“, бр. 23/04 и 63/11).

У складу са одредбама које произилазе из Међународне конвенције о заштити биља („Службени гласник БиХ – Међународни уговори“, 8/03) Управа је национално тијело за заштиту биља.

Послови и задаци Управе су, поред Одлуке о оснивању Управе Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља, утврђени и материјалним прописима из фитосанитарне области:

  • Законом о заштити здравља биља („Службени гласник БиХ“, број 23/03);
  • Законом о минералним ђубривима („Службени гласник БиХ“, бр. 46/04 и 76/11);
  • Законом о фитофармацеутским средствима Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, број 49/04);
  • Законом о сјемену и садном материјалу пољопривредних биљака Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, број 3/05);
  • Законом о заштити нових сорти биља у Босни и Херцеговини („Службени гласник БиХ“, бр. 14/10 и 32/13).

Ђелимичну надлежност Управа има и према Закону о генетички модификованим организмима („Службени гласник БиХ”, број 23/09).

Одлуком о именовању државног органа за координацију имплементације Ротердамске конвенције о поступку претходне обавијести о сагласности за промет неких опасних хемикалија и пестицида у међународној трговини („Службени гласник БиХ“, број 15/10), Управа је именована и као тијело на нивоу државе за координацију провођења Ротердамске конвенције у Босни и Херцеговини. – https://uzzb.gov.ba/osnovni-podaci/

Фитосанитарне области:

Закони Управе Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља

https://uzzb.gov.ba/dokumenti/zakoni/

Поџаконски акти

https://uzzb.gov.ba/dokument/podzakonski-akti/

Контакт

Управа Босне и Херцеговине за заштиту здравља биља

Хигијенски завод, Маршала Тита 9а, Сарајево 71000, Босниа & Херзеговина

Више информација на линку: https://uzzb.gov.ba/

Министарство вањске трговине и економских односа Уред за Ветеринарство Босне и ХерцеговинеНадлежност и циљ

Одлуком Вијећа министара 18. децембра 2000. године утемељена је Канцеларија за ветеринарство Босне и Херцеговине (КЗВ БиХ). Овај државни орган под директним је надлештвом Министарства спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине (МСТЕО БиХ).

Проведбу законом прописаних надлежности Канцеларија за ветеринарство (КЗВ) обавља хармонизовано и у складу са оперативним активностима ентитетских ветеринарских служби, те у складу са активностима Ветеринарске службе Дистрикта Брчко.

Све то са циљем унапређења ефикасности и ефективности укупног система службе у Босни и Херцеговини те одржавања статуса – међународно признатог државног ветеринарског сервиса.

Ради осигурања свега наведеног Канцеларија за ветеринарство континуирано проводи слиједеће активности:

  • предлаже прописе и координира проведбе јединствених мјера, метода и поступака контроле заразних и паразитарних болести животиња с листа А и Б Међународног зоосанитарног кодекса О.И.Е.-а;
  • предлаже ветеринарске услове за међународни промет (извоз из Босне и Херцеговине и увоз у Босну и Херцеговину) животиња, сировина, отпадака и производа животињског порјекла;
  • предлаже услове за регистровање објеката за клање животиња и проведбу јединственог поступка регистровања објеката за производњу, прераду, обраду, дораду или чување производа и сировина животињског порјекла намијењених извозу, односно увозу;
  • предлаже прописе за проведбу јединственог програма мониторинга и контроле резидуа за животиње , те производе и сировине животињског порјекла;
  • координира рад граничне ветеринарске инспекције и предлаже прописе за утврђивање јединствене документације за увоз, односно извоз животиња, сировина, отпадака и производа животињског порјекла те успостављање јединственог информацијског система граничне ветеринарске инспекције;
  • сарађује са међународним ветеринарским, здравственим и сличним институцијама и удружењима (О.И.Е., ЊХО, ФАО, Еуропска комисија и сл.).

Ођељење граничне ветеринарске инспекције

https://www.vet.gov.ba/bs/odjeljenje-granicne-veterinarske-inspekcije/c255

Државна легислатива

https://www.vet.gov.ba/bs/drzavna-legislativa/c231

Закони

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c309

Одлуке

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c310

Приручници

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c312

Наредбе

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c313

Упутства

https://www.vet.gov.ba/bs/item/c314

Легислатива РС / Легислатива Републике Српске

Све законске и поџаконске акте из надлежности Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске можете погледати путем линка: https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mps/%D0%B1%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%BD/Pages/default.aspx

Легислатива ФБИХ / Легислатива Федерације Босне и Херцеговине

Све законске и поџаконске акте из надлежности Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства можете погледати путем линка: https://fmpvs.gov.ba/veterinarstvo-propisi/

Легислатива Брчко дистрикта

Све законске и поџаконске акте из надлежности Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине/ Подођел за ветеринарство можете погледати путем линка:http://www.vlada.bdcentral.net/

Легислатива ЕУ

General guidance on EU import and transit rules for live animals and animal products from third countries – https://food.ec.europa.eu/system/files/2016-10/ia_ic_guidance_thirdcountries2009_en.pdf

Контакт

Министарство вањске трговине и економских односа Босне и Херцеговине

Канцеларија за ветеринарство БиХ Маршала Тита 9а/ИИ 71000 Сарајево

Tel: +387 33 565 700

Fax: +387 33 565 725

info@vet.gov.ba

Web: www.vet.gov.ba

Радно вријеме: 09:00-17:00

Више информација на линку: https://vet.gov.ba/?lang=bs

Агенција за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине

Агенција за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине је основана Законом о лијековима и медицинским средствима („Службени гласник БиХ, бр. 58/08“) као овлаштено тијело одговорно за област лијекова и медицинских средстава који се производе и употребљавају у медицини у БиХ.
Са радом је почела 01.05.2009. године. – https://www.almbih.gov.ba/o-nama/

Агенција је основана због:

  • заштите и промоције здравља обезбјеђивањем квалитетних, безбједних и ефикасних лијекова и медицинских средстава за употребу у хуманој медицини и успостављања функционалног, координираног и јединственог регулационог система лијекова и медицинских средстава;
  • успостављања и наџора јединственог тржишта лијекова и медицинских средстава, те њихове доступности за територију БиХ; остваривања сарадње и пружања стручне помоћи надлежним државним и ентитетским министарствима овлаштеним за послове здравства при обликовању, припремању приједлога и спровођењу националне политике лијекова и медицинских средстава за употребу у хуманој медицини;
  • предлагања доношења и измјене законских прописа из области лијекова и медицинских средстава, те усаглашавања прописа са међународним стандардима.

Прописи на нивоу БИХ – Лијекови и медицинска средства

https://www.almbih.gov.ba/dokumenti/regulative/

Контакт

Вељка Млађеновића bb
78000 Бања Лука

Централа: (051) 456-040; 456-041; 456-050; 456-051

Факс: +387 51 450 301

Више информација на линку: https://www.almbih.gov.ba/o-nama/#

О Агенцији за сигурност хране Босне и Херцеговине

Агенција за сигурност хране Босне и Херцеговине је самостална управна организација, основана Одлуком о оснивању Агенције за сигурност хране Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, број 22/05), а на основу Закона о храни („Службени гласник БиХ“, број 50/04).

Агенцијом за сигурност хране Босне и Херцеговине управља директор у сарадњи са замјеником директора и секретаром у складу са Законом и Правилником о унутрашњој организацији Агенције и другим општим актима. Директора и замјеника директора Агенције именује Вијеће министара Босне и Херцеговине на приједлог предсједавајућег Вијећа министара Босне и Херцеговине, у складу са Законом о државној служби у институцијама Босне и Херцеговине. Мандат директора и замјеника директора траје четири године с тим да на исту функцију могу бити именовани још један мандат.

Прописи о храни на снази

Закон о храни (“Службени гласник БиХ”, број 50/04) објављен дана 9.11.2004. године прописује, између осталог, задатак Агенцији за сигурност хране Босне и Херцеговине на: иницирању, припреми и организацији израде проведбених прописа из овог закона.

Са циљем заштите здравља потрошача, заштите интереса произвођача и стављања у равноправан положај, покренут је процес израде прописа о храни усклађених са ЕУ легислативом и стандардима Цодеџ Алиментариус, а све у циљу испуњења преузетих обавеза и напретка Босне и Херцеговине на европском путу. Агенција за сигурност хране Босне и Херцеговине, у сарадњи са надлежним органима ентитета и Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине, у периоду од 2006. године до данас иницирала је, припремила и предложила прописе које можете виђети у сљедећем линку.

Kontakt

Kneza Višeslava bb, 88 000 Mostar, Bosna i Hercegovina

+387 36 336 950

+387 36 336 990

agencija@fsa.gov.ba

Више информација на линку: https://fsa.gov.ba/bs/

Влада Брчко дистрикта БиХ Канцеларија градоначелника Брчко дистрикта БиХИнспекторат

Инспекторат обавља послове контроле и наџора над примјеном закона, прописа и општих аката из надлежности органа и институција БиХ и Брчко дистрикта БиХ из деветнаест управних области са звањима инспекција како слиједи:

  • тржишна,
  • образовање,
  • рад и радни односи,
  • урбанистичко-грађевинска,
  • путна,
  • комунална,
  • саобраћајна,
  • електроенергетска,
  • термоенергетска,
  • заштите на раду,
  • заштита од пожара,
  • фитосанитарна,
  • пољопривредна,
  • ветеринарска,
  • санитарна,
  • здравствена,
  • заштите животне средине,
  • водопривредна и
  • шумарска.

Инспекторат извршава стручне, административне и друге послове из надлежности Владе Брчко Дистрикта који се односе на:

  • инспекцијски наџор у надлежности Владе Брчко Дистрикта уз непосредно извршавање и спровођење закона, других прописа и општих аката надлежних органа и институција БиХ и Брчко дистрикта БиХ,
  • остале дужности из надлежности Инспектората у складу са законом и прописима БиХ и Скупштине или дужности наложене од стране градоначелника.

Инспекторат се састоји од (3) три Одсјека:
а) Одсјек инспекције заштите здравља и околине:

  • фитосанитарна инспекција,
  • пољопривредна инспекција,
  • ветеринарска инспекција,
  • санитарна инспекција,
  • здравствена инспекција,
  • инспекција заштите животне средине,
  • инспекција за шумарство
  • водопривредна инспекција

б) Одсјек инспекције пословања коме припадају:

  • тржишна инспекција
  • инспекција за образовање
  • инспекција за рад и радне односе.

ц) Одсјек инспекције ђелатности коме припадају:

  • урбанистичко-грађевинска инспекција
  • путна инспекција,
  • саобраћајна инспекција
  • електроенергетска инспекција
  • термоенергетска инспекција
  • инспекција заштите од пожара и експлозија
  • инспекција заштите на раду
  • комунална инспекција

Контакти

http://kg.bdcentral.net/Content/Read/kontakti

Више информација на линку: http://kg.bdcentral.net/Home/?lang=bs

Инспекторат – Инспекција за храну

Републичка инспекција за храну врши инспекцијски наџор у погледу придржавања прописа који се односе на храну у спољнотрговинском и унутрашњем наџору, наџор над санитарно-хигијенским стањем објеката у којима се врши производња и промет хране и у другим управним подручјима када је то одређено посебним прописом.

У складу са прописаним надлежностима, републичка инспекција за храну контролише:

  • храну приликом увоза у погледу пратеће документације, хигијенског стања пошиљке, квалитета и здравствене исправности,
  • испуњеност хигијенско-санитарних услова објеката, просторија, уређаја и опреме за производњу и промет хране,
  • наџор над запосленим лицима у погледу обављања санитарних прегледа, додатне едукације о хигијени хране, ношења радне ођеће и обуће и хигијенске манипулације са храном,
  • декларисање хране и произвођачке спецификације,
  • испитивање сировина и готових производа путем овлаштених лабораторија,
  • снабдијевања водом за пиће и
  • друге захтјеве прописане законом.

http://www.inspektorat.vladars.net/stranica/66/pregled

Контакт

Република Српска
Републичка управа за инспекцијске послове
Инспекторат Републике Српске
78000 Бања Лука
Трг Републике Српске 8
Тел: +387 51 334 627
Факс: +387 51 307 955
Емаил: uprava@inspektorat.vladars.net

Више информација на линку: inspektorat.vladars.net

О Агенцији

Агенција за наџор над тржиштем Босне и Херцеговине основана је Законом о наџору над тржиштем у Босни и Херцеговини („Службени гласник БиХ“, број 45/04, 44/07 и 102/09). Агенција је самостална управна организација, има својство правног лица и за свој рад одговара Вијећу министара Босне и Херцеговине. Сједиште Агенције је у Источном Сарајеву.

Законом о наџору над тржиштем у Босни и Херцеговини и Законом о опћој сигурности производа („Службени гласник БиХ“, број 102/09), Босна и Херцеговина је преузела Директиву о опћој сигурности производа (2001/95/ЕЗ) и тиме у свом законодавству прописала обавезу да производи стављени на тржиште Босне и Херцеговине морају бити сигурни.

Законом о наџору над тржиштем у БиХ се уређује наџор производа стављених на тржиште Босне и Херцеговине, утврђују опћи принципи и успоставља систем наџора над тржиштем, којег чине:

• Агенција за наџор над тржиштем Босне и Херцеговине, и

• Инспекцијски и други органи управе Федерације Босне и Херцеговине, Републике Српске и Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине који су посебним законима и прописима овлаштени за вршење инспекцијских и других послова који се односе на контролу производа на тржишту Босне и Херцеговине.

Систем наџора над тржиштем:

– наџире усклађености производа стављених на тржиште са захтјевима за сигурност производа прописаним Законом о опћој сигурности производа и посебним техничким прописима,

– наџире испуњавање прописаних обавеза производача и дистрибутера, и

– проводи мјере с циљем усклађивања производа који нису усклађени са прописаним захтјевима за сигурност.

Задаци Агенције су:

• Осигурање систематичног, усклађеног и ђелотворног система наџора над тржиштем Босне и Херцеговине,

• Развој међудржавне и међународне сарадње у области наџора над тржиштем, укључујући интегрирање Босне и Херцеговине у институционалне и административне структуре међународне сарадње,

• Промоција и развој научног и стручног знања и његова примјена у формулисању и провођењу политике наџора над тржиштем, те промоција и изградња професионалних и стручних капацитета у свим структурама наџора над тржиштем,

• Афирмација принципа независности, непристрасности и недискриминације у провођењу наџора над тржиштем.

Закони

http://annt.gov.ba/Agencija/zakonodavstvo/default.aspx?id=351&langTag=bs-BA

• Закон о наџору над тржиштем у Босни и Херцеговини – (“Службени гласник БиХ”, број45/04)

• Закон о измјенама и допунама Закона о наџору над тржиштем у Босни и Херцеговини-(“Службени гласник БиХ”, број 102/09)

• Пречишћени текст Закона о наџору над тржиштем у БиХ(“Сл.гл. БиХ”, бр. 45/04, 44/07 и 102/09). Пречишћени текст се корист само за интерну, употребу, и на исти се не може позивати приликом службене употребе.

• Закон о опћој сигурности производа – (“Службени гласник БиХ”, број102/09)
Листа пратећих стандардаЗакона о опћој сигурности производа (“Службени гласник БиХ”, број 7/17)

• Закон о техничким захтјевима за производе и оцјењивању усклађености- “Службени гласник БиХ”, број45/04

Поџаконски акти

На основуЗакона о техничким захтјевима за производе и оцјењивању усклађености (“Службени гласник БиХ”, број 45/04) донесени су сљедећи поџаконски акти:

– Наредба о опреми под притиском (“Службени гласник БиХ”, број 52/11)
Листа пратећих стандарда Наредбе о опреми под притиском („Службени гласник БиХ“, број 7/17)

– Наредба о личној заштитној опреми (“Службени гласник БиХ”, број 75/10)
Листа пратећих стандарда Наредбе о личној заштитној опреми (“Службени гласник БиХ”, број 7/17)

– Наредба о сигурности лифтова („Службени гласник БиХ“, број 99/12)
Листа пратећих стандарда Наредбе о сигурности лифтова (“Службени гласник БиХ”, број 7/17)

– Наредба о електромагнетној компатибилности (”Службени гласник БиХ”, број 41/10)
Листа пратећих стандарда Наредба о електромагнетној компатибилности (”Службени гласник БиХ”, број 7/17)

– Наредба о сигурности машина („Службени гласник БиХ“, број 04/10)
Листа пратећих стандарда Наредбе о сигурности машина („Службени гласник БиХ“, број 04/10)

– Наредба о електричној опреми намијењеној за употребу унутар одређених напонских граница (“Службени гласник БиХ”, број 98/09)
Листа пратећих стандарда Наредбе о електричној опреми намијењеној за употребу унутар одређених напонских граница (”Службени гласник БиХ”, број 7/17)

– Упуство о начину израде и поступку доношења техничких прописа (“Службени гласник БиХ”, број 35/06)

– Програм преузимања техничких прописа (“Службени гласник БиХ”, број 35/06)

– Одлука о плану активности за реализацију Програма преузимања техничких прописа (“Службени гласник БиХ”, број 89/06)

На основу Закона о наџору над тржиштем у Босни и Херцеговини (”Службени гласник БиХ”, бр. 45/04, 47/04 и 102/09) и Закона о опћој сигурности производа („Службени гласник БиХ”, број 102/09) донесени су сљедећи поџаконски акти:

– Одлука о стављању на тржиште упаљача сигурних за ђецу (“Службени гласник БиХ”, број 28/16)

– Упутство за процјену ризика (“Службени гласник БиХ”, број 22/16)

– Упутство за пословне субјекте о начину обавјештавања потрошача о повлачењу несигурних производа (“Службени гласник БиХ”, број 66/11)

– Одлука о ограничавању стављања на тржиште играчака и производа за ђецу који садрже фталате (“Службени гласник БиХ”, број 04/10)

– Одлука о забрани стављања на тржиште потрошачких производа који садрже биоцид диметилфумарат (“Службени гласник БиХ”, број 03/10)

– Одлука о садржају упозорења којим морају бити обиљежене играчке са магнетним дијеловима (“Службени гласник БиХ”, број 02/09)

– Одлука о облику и садржају обавјештења о опасном производу (“Службени гласник БиХ”, број 55/10) (Образац, Смјернице произвођачима и дистрибутерима, Методолошки оквир за процјену ризика)

– Правилник о интерним процедурама и поступању по пријему обавјештења о опасном производу (“Службени гласник БиХ”, број67/08) (Прилог 1 – контакт информације, Прилог 2 дијаграм тока информација о опасном производу у Босни и Херцеговини)

Контакт

  • Трг Илиџанске бригаде 2б 71124 Источно Сарајево Босна и Херцеговина
  • Тел: +387 57 343-503, 340-718
    Фаџ: +387 57 343 502
    Е-маил:msa.info@annt.gov.ba

Више информација на линку: https://annt.gov.ba/Default.aspx?langTag=bs-BA&template_id=171&pageIndex=1

To top